5 manje poznatih činjenica o maratonu u New Yorku

Koji Film Vidjeti?

U jučerašnjoj utrci sudjelovalo je oko 50 000 ljudi, ali ovo je samo mali dio onih koji su željeli trčati.Getty Images

Hillary Clinton nazvana po Sir Edmundu

Jučer je bio 47. maraton u New Yorku. Više od 50 000 trkača iz 125 zemalja trčalo je kroz pet gradskih četvrti New Yorka po laganoj kiši i uzvikivanjima milijuna gledatelja duž staze.

Sportašica Shalane Flanagan (36) pobijedila je jučer u ženskoj utrci. Bila je prva Amerikanka koja je pobijedila u utrci od 1977. Hodala je 2 sata, 26 minuta 53 sekunde.

Geoffrey Kamworor iz Kenije pobijedio je u muškoj utrci s 2 sata, 10 minuta i 53 sekunde.

Najveći maraton na svijetu, New York City Marathon izuzetno su željeni događaj profesionalnih trkača i entuzijasta. No jeste li znali da je za ulazak u utrku potrebno poprilično sreće i novca, uz snagu volje i fizičku snagu?

Evo pet zabavnih i manje poznatih činjenica o New York City Marathonu:

Lutrija

U jučerašnjoj utrci sudjelovalo je oko 50 000 ljudi, ali ovo je samo mali dio onih koji su željeli trčati. Odabrano je samo 17 posto kandidata za utrku, Izvijestio je New York Times . Za Forbes , 37 posto trkača došlo je iz inozemstva.

Milijun trkača

Uprvi maraton u New Yorku1970. godine sudjelovalo je samo 127 ljudi, a 55 je prešlo cilj. Od tada je više od milijun trkača završilo utrku (točnije 1.125.776). Utrka 2016. bila je najveći maraton u povijesti, s 51.394 završnika.

Osobne financije

Trčanje maratona može koštati bogatstvo. MarketWatch procjenjuje da prijelaz kroz cilj košta najmanje 1000 dolara. Health.com procjenjuje da bi troškovi završetka maratona mogli iznositi do 5000 dolara. Tipični troškovi uključuju startnine, putovanje i prenoćište, opremu za trening, trčanje kvalifikacijskih utrka (određeni maratoni zahtijevaju da se natjecate na drugim utrkama u natjecateljsko vrijeme.) I njegu nakon utrke, poput profesionalne masaže.

Inauguracijska utrka 1970. koštala je 1 dolar. Cijena startnine za ovogodišnju utrku iznosi 255 USD ako živite u SAD-u i ako ste član New York Road Runnersa (295 USD za nečlanove) i 358 USD za stanovnike koji nisu stanovnici SAD-a. New York Times izvijestio je da su skokovi naknada pridonijeli ukupnom padu sudjelovanja u maratonu. U SAD-u su ukupni maratonci opali sa 19 milijuna u 2013. na nešto više od 17 milijuna u 2016. godini.

Poznata lica

Poznate osobe koje su sudjelovale u jučerašnjoj utrci bile su komičar Kevin Hart, supermodel Karlie Kloss (prvi puta), natjecateljski izjelica Yasir Salem i 70-godišnja Kathrine Switzer, prva žena maratonka na Bostonskom maratonu 1976. godine. (Završila je jučerašnju utrku za 4 sata, 48 minuta i 21 sekundu.)

Pogledajte ovu objavu na Instagramu

Mile 22 ... ovdje su ljudi stvarno započeli utrku. Tu su sranja postala stvarna ... Tu sam razmišljala da glumim ozbiljnu ozljedu. Osjećao sam se kao da me netko udario palicom u obje noge u grčeve. Ovo je bila druga vrsta boli ... To je bila ona razina povrede zbog koje ste duboko kopali i zapitali se imate li što je potrebno da biste bili sjajni ... Do mentalne žilavosti privoljela sam sebi do cilja... Veliko hvala mojoj frajer @shafferdc koji je bio sa mnom na svakom koraku & @blue_benadum & Mike Rogers .... Volim i cijenim vas. Ovo su samo početnici ... Ja ću voditi cijeli svijet i to ću učiniti s HART-om !!!! #RunWithHart #MoveWithHart #JoinMyMovement #YouAreYourOwnCompetition

Post koji je podijelio korisnik Kevin Hart (@ kevinhart4real) 6. studenoga 2017. u 10:08 PST